Концепція

розвитку Школи врядування1
Національного університету «Острозька академія»

Проблема, що потребує розв’язання

Успішність післявоєнної відбудови країни безпосередньо залежить від здатності державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування застосовувати нові практики управління за обмежених ресурсів. Урядування (governance) – це процес здійснення органами влади своїх функцій для реалізації суспільної політики. Євроінтеграційні устремління нашої країни ґрунтуються саме на належному врядуванні. Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну службу» визначено, що «державна служба – це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:

  1. аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;
  2. забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів2.

У «Стратегії реформування державного управління України на 2022-2025 роки»3 зазначено, що «Належне врядування є одним з основних факторів конкурентоспроможності держави, розвитку її економіки та передумовою європейської інтеграції… Невіддільним компонентом модернізації державного управління є підвищення якості професійного навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування».

Підсумки понад 25 років розвитку і функціонування системи підготовки управлінців в Україні засвідчують розгортання широкої проблемної ситуації – не конкурентоспроможності її випускників на ринку праці.

Існує низка суперечностей, які виникли унаслідок управлінських прорахунків щодо побудови цілісної системи національної підготовки управлінців:

У цілому, постала нагальна проблема: відсутність адекватної сучасним викликам євроінтеграції організаційно-економічної та освітньо-наукової практики якісної підготовки й підвищення кваліфікації управлінців, що забезпечувала б належний професійний розвиток упродовж усієї кар’єри стратегічно мислячих, конкурентоспроможних дієвих лідерів-управлінців для розбудови належного врядування й гармонійного суспільного розвитку України.

Отже, гостро постала проблема з формування адекватної до запитів суспільства і потреб держави системи якісної підготовки управлінців, створення умов для напрацювання цілісної та прогнозованої системи управління людськими ресурсами в державних органах, ротації державних службовців за професійними уміннями та лідерськими здібностями, задоволення потреб і очікувань громадян шляхом якісного виконання управлінських функцій державними службовцями та посадовими особами місцевого самоврядування.

Вирішення цієї проблеми можливе лише лідеркою освітніх інновацій яка активно впливає на управлінське майбутнє українського суспільства і держави – SGov – Школою підготовки професійних управлінців й реалізації освітніх, сертифікатних програм, організаційному забезпеченні потреб реформованої системи державного управління та місцевого самоврядування.

Мета і строки реалізації Концепції

Метою Концепції є розбудова осередку нової системи фахового навчання упродовж професійної кар’єри конкурентоспроможних дієвих лідерів, здатних стратегічно мислити, урядувати й виробляти суспільну політику та комунікувати для гармонійного суспільного розвитку країни.

Концепцію передбачається реалізувати протягом 2024-2028 років.

Шляхи й способи розв’язання проблеми

Концепцію передбачається реалізувати шляхом розбудови SGov для повноцінного втілення освітніх, сертифікатних програм, дуального і дистанційного і змішаних форм навчання, тренінгових курсів й підвищення кваліфікації тощо. Це сприятиме:

Очікувані результати

Реалізація Концепції передбачає:

Обсяг фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів

Штатна чисельність складу постійних працівників SGov визначається освітніми потребами.

Фінансування заходів Концепції, її матеріально-технічне забезпечення та залучення виконавців здійснюватиметься в межах наявного фінансування та грантових і донорських коштів, а також інших джерел не заборонених законом.